Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czy warto jeść tuńczyka?

Czy tuńczyk jest zdrowy?

Tuńczyk jest obecnie bardzo popularną rybą na naszych polskich stołach. Po tuńczyka chętnie sięgamy przede wszystkim z tego powodu, że ryba ta doskonale sprawdza się w rozmaitych zestawieniach. Kolorowe kanapki z tuńczykiem czy apetyczne sałatki to tylko niektóre propozycje dań z dodatkiem tej ryby. Czy jednak tuńczyk jest rybą zdrową i pełnowartościową?

Tuńczyk odznacza się nie tylko walorami smakowymi. Warto zaznaczyć, że ryba ta jest lubiana w głównej mierze przez osoby, które zrezygnowały z jedzenia ryb z powodu ości. Tuńczyk nie występuje w naszym regionie, dlatego bardzo trudno jest dostać tą rybę świeżą oraz nieprzetworzoną. Ryby te pływają głównie w wodach Atlantyku i Pacyfiku.

Wiele osób świadomie rezygnuje ze spożywania tuńczyka ze względu na panujące przekonanie, że w rybie tej występuje szkodliwa dla ludzkiego zdrowia rtęć. Tuńczyk rzeczywiście jest jednym z gatunków ryb, który jest podatny na wchłanianie tej niebezpiecznej substancji. Jedzenie tuńczyka jest jednak zdrowe, zwłaszcza jeśli sięgamy po umiarkowane ilości ryby.

Spożywanie tuńczyka będzie dla nas bezpieczne przede wszystkim wtedy, gdy będziemy sięgać po surowe mięso, które samodzielnie przygotujemy w domu. Tuńczyka możemy podawać na wiele różnych sposobów. Wyśmienicie smakuje tuńczyk wędzony, marynowany lub pieczony. Coraz popularniejsze jest także dodawanie tuńczyka do sushi. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie obróbki termicznych ginie część wartościowych substancji.

Chociaż tuńczyk odznacza się licznymi walorami zdrowotnymi, to jednak warto zachować umiar w jedzeniu tej ryby. Dietetycy zalecają spożywanie tuńczyka w ilości około stu czterdziestu gramów tygodniowo. Zbyt częste spożywanie dużych ilości tuńczyka naraża nasz organizm na dostarczanie wspomnianej wyżej rtęci. Zatrucie rtęcią często przyczynia się do drętwienia kończyk, zaburzeń mowy oraz wzroku.

Na tuńczyka w szczególności powinny uważać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby zmagające się z cukrzycą. Nie poleca się również spożywania tuńczyka pacjentom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Zawarte w rybie substancje mogą przyczyniać się między innymi do podwyższenia poziomu cukru.

Najzdrowsze są tłuste ryby morskie pochodzące z zimnych wód (łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki). Od czasu do czasu możemy jednak pozwolić sobie na zjedzenie tuńczyka, zwłaszcza, że ryba ta zawiera w swoim składzie nie tylko cenne kwasy omega-3, ale także witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.